CO KAŻDY RODZIC POWINIEN WIEDZIEĆ

WSKAZÓWKI DLA RODZICÓW

 

  1. Zaobserwuj, czy Twoje dziecko reaguje na dźwięki, ponieważ prawidłowy słuch jest warunkiem rozwoju mowy. Pamiętaj, że dziecko najpierw uczy się słuchać, a później mówić.
  2. Zwracaj uwagę, czy dziecko podczas snu oddycha przez nos. Jeżeli oddycha ustami, poproś pediatrę o ustalenie przyczyny. Taki sposób oddychania determinuje nieprawidłową wymowę.
  3. Mów do dziecka już od pierwszych chwil jego życia. Zawsze reaguj i nawiązuj z dzieckiem rozmowę. Mów do niego co robisz i co dzieje się wokół niego.
  4. Kiedy zwracasz się do dziecka, unikaj spieszczeń i przesadnych zdrobnień. Dostarczaj mu prawidłowego wzorca wymowy.
  5. Mówiąc do dziecka, zwracaj uwagę, aby widziało Twoja twarz – będzie miało wtedy okazję do obserwowania ruchu i układu ust oraz do naśladowania cię.
  6. Mamusiu, karm swoje dziecko piersią. Naturalne karmienie zapewni mu prawidłowy rozwój mięśni żuchwy, mięśnia okrężnego ust i prawidłowy rozwój zgryzu.
  7. Unikaj podawania smoczka i uważaj, by nie ssało palca. Następstwem tego mogą być wady zgryzu, a w konsekwencji wymowy. Jeżeli dziecko musi używać smoczek, stosuj go jak najkrócej.
  8. W wolnym czasie wykonuj dziecku delikatny masaż twarzy (policzki, wargi, żuchwa). Dziecko połóż lub posadź w wygodnej pozycji, ręce natłuść. Masaż wykonuj palcami bardzo delikatnie, stopniowo zwiększając natężenie poprzez: głaskanie, ugniatanie i oklepywanie.
  9. Zwróć uwagę na budowę i ruchomość języka, podniebienia i warg (narządów artykulacyjnych). Np. jeżeli czubek języka ma wcięcie w kształcie serduszka, świadczy to o skróconym wędzidełku podjęzykowym, co oznacza utrudnienie, a nawet niemożliwość poprawnej realizacji głosek: l, r, sz, ż, cz, dż.
  10. Ucz dziecko słów zawsze poprzez zabawę! Wykorzystuj do tego na przykład: spacery, posiłki, zabiegi pielęgnacyjne, ubieranie itp. Wielokrotnie powtarzaj nazwy przedmiotów znajdujących się obok.
  11. Śpiewaj dziecku piosenki, wyliczanki, ucz wierszyków oraz baw się z nim angażując zmysły (słuchu, wzroku, dotyku).
  12. Zadbaj o rozwój ruchowy dziecka. Ma on bezpośredni wpływ na prawidłowy przebieg rozwoju mowy.
  13. Opowiadaj dziecku bajki, czytaj książki i wierszyki. W ten sposób rozwija się u dziecka wyobraźnia, rozbudza ciekawość poznawcza, usprawnia uwaga, koncentracja i pamięć.
  14. Chcesz wzbogacić słownictwo dziecka? Odpowiadaj mu na pytania cierpliwie i wyczerpująco. Sam też zadawaj pytania, na przykład na temat przeczytanej bajki lub obejrzanego filmu. W ten sposób zasób słownictwa dziecka się wzbogaci, ale również nauczy się ono właściwego posługiwania się akcentem, rytmem i melodią, które mają wpływ na rozumienie wypowiedzi.
  15. Mamo, tato! Bądź uważnym słuchaczem. Nie przerywaj dziecku i unikaj kończenie jego zdań. Nigdy nie krytykuj i nie ośmieszaj, jednak dyskretnie poprawiaj pojawiające się błędy mowy i wymowy.
  16. Rozwijaj aktywność fizyczną dziecka. Ma ona wpływ na funkcjonowanie mózgu, zdolności poznawcze i intelektualne, a więc także na kształtowanie się umiejętności mowy. Zachęcaj dziecko do zabaw ruchowych angażując mięśnie całego ciała, jak również rozwijających sprawność dłoni i palców.
  17. Pamiętaj, że rozmowa z Tobą powinna być dla dziecka przyjemnością!
Kalendarz
marzec 2024
P W Ś C P S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Archiwum wpisów
Zdjęcia
ACER zdjecie0524 OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA